Тривожно-фобічні розлади

До тривожно-фобічних розладів відносять невротичні форми патологій з вираженою когнітивної і поведінкової симптоматикою. В рамках патології, лікарі розглядають як фобії, так і цілий симптомокомплекс, що характеризує реакцію організму на феномен страху.

Розлади супроводжуються наявністю сильного необгрунтованого страху, який з’являється при виконанні якої-небудь дії: попадання в певні ситуації або під час контакту з деякими об’єктами. На сьогодні психотерапевтам не вдалося встановити точну кількість існуючих фобій, але є переліки з більш ніж 300 пунктами.

Виїзд на Дім та Трансфер

Виїзд по Львову та Львівській області 

Клініка Високого Рівня

За час роботи ми залучили найкращих фахівців

Анонімно та Конфіденційно

Ніхто не дізнається, що Ви проходите курс лікування

Класифікація тривожно-фобічних розладів

Незважаючи на безліч форм, психіатри поділяють тривожно-фобічні розлади на три ключові групи: агорафобія, соціальні фобії, а також комплекс простих фобій. До комплексу простих фобій відносять кілька сотень різновидів. Найпоширенішими з них вважають: клаустрофобію, тетрафобія і аерофобію.

Розглянемо деякі фобії більш детально:

  • Агорафобія

Є складним фобічним розладом, що супроводжується появою страху в конкретній ситуації, коли немає можливості швидко отримати допомогу, або на місці, з якого не можна швидко і непомітно піти. Люди страждають від даної патології, намагаються обходити широкі вулиці, уникають великих відкритих просторів, площ, великих транспортних вузлів та інших схожих місць. Залежно від вираженості симптоматики, людина може як перестати виходити з дому, так і вести досить активне життя з розвагами і відвіданням роботи.

  • Соціальні фобії (соціофобія)

Супроводжується сильними переживаннями і страхами при попаданні в характерні соціальні ситуації. Як правило, страх у соціофобів пов’язаний з можливістю не виправдати вимоги і очікування оточуючих, бути приниженим перед іншими людьми. У період переживань у людини з’являється характерна симптоматика: нудота, тремтіння і ряд інших реакцій організму. Такі люди побоюються виступів на громадських заходах, можуть боятися відвідувати сауни, басейни, ресторани, а також інші місця, де знаходиться інші люди.

  • Іпохондричні фобії

Характеризуються появою необгрунтованого страху у людини перед хворобою. Люди які страждають від даної фобії дуже бояться захворіти або страждають нав’язливою думкою про наявність будь-якої хвороби. Через гострий страх, з’являється характерна симптоматика, яка може супроводжуватися розладом шлунка, прискореним серцебиттям, запамороченням і т.д.

Відвідавши лікаря і почувши від нього інформацію, що вони не мають тієї чи іншої хвороби – іпохондрики можуть відчувати розчарування.

  • Панічні атаки

Супроводжуються важкими і болісними нападами тривоги, що провокують вегетативну симптоматику і безпричинний страх. Фізіологічними проявами панічної атаки є: тахікардія, відчуття наближення смерті, відчуття внутрішнього тремтіння, сплутаність думок і т.д.

Причини виникнення розладів

Незважаючи на значний прогрес в сучасній психіатрії, ще не вдалося встановити точних причин формування тривожно-фобічних розладів. Але є цілий ряд факторів, здатних спровокувати розвиток проблеми. Медики, що працюють в сфері поведінкової терапії, пов’язують розвиток фобічних розладів зі специфічною реакцією організму на конкретний подразник, схожою з алергією.

У деяких випадках фобії можуть передаватися від батьків до дитини, наприклад, якщо мати бачить комаху і демонструє паніку, у дитини може виробитися фобія до комах.

Симптоми і клінічна картина

Ключовим симптомом всіх тривожно-фобічних розладів вважається яскраво виражений страх при вигляді або контакті з об’єктами фобії. Як правило, він супроводжується активними реакціями вегетативної нервової системи: тахікардія, запаморочення, розлад шлунка, підвищення тиску і т.д.

Першим симптомом, що виявляється при зіткненні людини з об’єктом фобії, є панічна атака, що переростає в страх з подальшим його збільшенням. При тривалому контакті, фобія виснажує людину морально і фізично – для зниження дискомфорту, хворі можуть призвичаїтися до зловживання алкоголем або наркотичними речовинами.

Тривожно-фобічні розлади і лікування

Незважаючи на високу складність психічних порушень, своєчасна і правильна медична допомога здатна забезпечити ефективне лікування. Найпоширенішим психотерапевтичним методом, що демонструє позитивний ефект, є когнітивно-поведінкова терапія, спрямована на комплексну десенсибілізацию організму на тлі релаксації м’язових тканин.

У складних випадках, когнітивно-поведінкову терапію можуть проводити в комплексі з лікуванням медичними препаратами, які передбачають застосування: транквілізаторів – для впливу на фізіологію і антидепресантів, для нормалізації психічного стану.

Тривалість лікування залежить від ряду факторів: складності психічного розладу, індивідуальних особливостей організму і обраного методу лікування.