Психіатрична лікарня

Психіатрична клініка або лікарня, всупереч поширеній думці, мало чим відрізняється від звичайної. У структуру будь-якої клініки входить стаціонарне відділення, денний стаціонар і кабінети для консультування. Найбільше побоювань і забобонів викликає, природно, психіатричний стаціонар. Досить часто доводиться чути: “все що завгодно, тільки не психіатричний стаціонар”.

На щастя психічні захворювання і розлади не передаються повітряно-крапельним шляхом, а зсередини відділення чи не нагадує клітку або “в’язницю” куди “закривають” людей з психічними розладами і викидають ключ. Телевізійні передачі і фільми жахів навчили людей бояться всього з приставкою “психіатрія”. Однак там все, як і в звичайному житті: палати, персонал, лікарі, медикаментозні призначення. Ніхто не бігає в гамівній сорочці, не б’ється головою об стіну (або об інші голови).

Дійсно, деякі зовнішні атрибути можуть бути присутніми (решітки на вікнах (не беремо до уваги решітки на перших-других поверхах), обмеження на вхід і вихід), але важливо пам’ятати, що це робиться з метою убезпечити пацієнтів. Не кажучи вже про те, що якщо людина виявив бажання лікуватися в стаціонарі, а потім передумав – ніхто його силою тримати не збирається (людина навіть повинен підписати добровільну інформовану згоду на огляд та лікування, де вказано, що він може відмовитися в будь-який момент).

До того ж стаціонари відрізняються за профілем. Навіть в державних психіатричних лікарнях існують не тільки “гострі” і “звичайні” палати, а й відділення. Головна суть будь-якого відділення – можливість надати повний обсяг діагностичної та терапевтичної допомоги. Тому що при всьому бажанні надати повний обсяг допомоги амбулаторно не представляється можливим.

Виїзд на Дім та Трансфер

Виїзд по Львову та Львівській області 

Клініка Високого Рівня

За час роботи ми залучили найкращих фахівців

Анонімно та Конфіденційно

Ніхто не дізнається, що Ви проходите курс лікування

Ознаки психічних розладів

Ознаки психічних розладів настільки ж різноманітні, як і самі психічні розлади і можуть бути представлені як банальним безсонням , так і повним “відривом від реальності”. Ці ознаки людина може помічати сам або вони можуть бути помітні оточуючим. До них можна віднести безсоння, тривогу, постійно пригнічений настрій, панічні атаки , відсутність апетиту, відчуття повного безсилля, втрата інтересу до звичних речей, замкнутість, необґрунтований страх, суїцидальні думки, надмірна активність, неадекватні висловлювання і дії , психомоторне збудження, агресивні дії, спрямовані на оточуючих або на себе, слухові і зорові галюцинації.

При наявності психічного розладу вкрай рідко все обмежується одним симптомом. Іноді симптоматика може бути дуже різноманітною (медичною мовою – полиморфной). Також однією з найпоширеніших і ускладнюють ситуацію симптомів є анозогнозия – некритичність до подій або неможливість людини через порушення мислення і сприйняття зрозуміти, що він хворий.

Як зрозуміти, що потрібно лікування в психіатрії?

Ознайомившись з вищепереліченими ознаками психічних розладів у читача може виникнути враження, що настав час брати ноги в руки і бігти в стаціонар психіатричної клініки. Однак, на щастя, з великою ймовірністю це не так. Багато ознак, як наприклад епізоди безсоння, тривоги, зниженого настрою знайомі всім нам. Епізодичне виникнення окремих симптомів ще не говорять про психічне захворювання, але коли тяжкість цих симптомів переходить певні межі – необхідно звернутися до фахівця.

Наприклад: одна безсонна ніч навряд чи принесе багато проблем, але коли мова йде про тижні-двох а то і більше, тим більше якщо це супроводжується тривогою, страхом, пригніченим настроєм, відчуттям безвиході і відчаєм – прийшов час звернутися до психіатра.

Якщо близькі людини починають помічати неадекватність у висловлюваннях або поведінці – вони також повинні докласти всіх можливих зусиль щоб умовити звернутися за допомогою. Суб’єктивна тяжкість внутрішніх переживань не завжди відповідає тяжкості стану з клінічної точки зору. Виходячи з цього, при первинній консультації лікар-психіатр пропонує найбільш оптимальні варіанти вирішення проблеми. Природно, коли мова йде про проблеми, які повинні вирішуватися медикаментозним шляхом – першим буде запропонований стаціонар.

Причина цього проста – в умовах стаціонару клініки є можливість спостерігати за реакцією людини на медикаменти, можна в будь-який момент коригувати схему призначення щоб вона давала необхідний результат і не створювала надмірної дискомфорту. Не кажучи вже про те, що є можливість використовувати внутрішньовенне і внутрішньом’язове введення медикаментів. Якщо ж у людини немає можливості або бажання лягти в стаціонар і проблему можна вирішити амбулаторно – призначається лікування додому.

Досить рідко, але бувають ситуації, коли лікар може наполягати на стаціонарному лікуванні психічних розладів. Однак це наполягання не означає примусову госпіталізацію (і не може означати відповідно до закону України “Про психіатричну допомогу”). Це означає, що лікар-психіатр не бачить можливості вирішити ситуацію амбулаторно, або вважає, що призначення медикаментів додому може бути небезпечним для пацієнта, або – стан пацієнта дуже важкий щоб впорається амбулаторно.

У такому випадку при відмові пацієнта від стаціонарного лікування лікар може дати загальні рекомендації, направлення на госпіталізацію, але брати на себе відповідальність (а призначення амбулаторного лікування це теж відповідальність) він не може (і не хоче). Далі людина сама визначається з планом дій. Коли мова йде про розлади психічних процесів можлива необхідність в екстреній допомозі. У такому випадку існує можливість виклику бригади швидкої допомоги. Природно, щоб потрапити в приватний психіатричний стаціонар необхідно викликати приватну швидку допомогу (державна служба в цих випадках не має права доставляти людей в психіатричний стаціонар приватної клініки).

Методи лікування психічних розладів

Існує кілька методів лікування психічних розладів. Вибір методу або, найчастіше, комбінації методів залежить від характеру розлади і бажання пацієнта. Методи лікування можна розділити на три великі групи: психофармакотерапія, психотерапія і умовно “інші” (наприклад, фізіотерапія, дієта, нормалізація способу життя і т.д.). Далі ми розберемо їх докладніше:

Психофармакотерапія

Суть методу полягає в призначенні як специфічних психофармакологических препаратів, так і неврологічних, загальнозміцнюючих. Є кілька видів психофармакологических препаратів, які можуть використовуватися як в монотерапії (терапія одним препаратом), так і в комбінації (два і більше).

Психофармакологічні препарати діляться на кілька груп: нейролептики, антидепресанти, антиконвульсанти (нормотімікі), антидепресанти, транквілізатори. Перед тим, як приступити до їх опису хочу прокоментувати стандартну прохання багатьох пацієнтів: «Призначте мені щось найновіше і найсучасніше». Безумовно, в психофармакологии є препарати, які буквально і морально застаріли, але дуже багато хто по праву займають певну нішу незалежно від того, коли вони були синтезовані. Іншими словами: дата першого потрапляння препарату на комерційний ринок далеко не завжди означає його більшу ефективність у всіх випадках.

Нейролептики

Група різноманітних за своєю природою і сфері застосування препаратів. Основне завдання нейролептика в терапевтичних дозах – нормалізація процесів мислення і сприйняття і, як наслідок, усунення божевільною і галлюцинаторной симптоматики (редукція психотичного стану). Умовно поділяються на типові і атипові нейролептики.

Типові нейролептики. Незважаючи на те, що синтезовані були досить давно, до цих пір у всьому світі займають нішу купірування гострих психотичних станів і використовуються в якості підтримуючої терапії в формі пролонгованих препаратів. Деякі препарати існують в ін’єкційної формі, що дає можливість використовувати їх крапельно або внутрішньом’язово, що істотно ефективніше прийому таблеток в гострій фазі лікування. З цими препаратами пов’язано безліч міфів і забобонів в суспільстві, однак вони короткого періоду дії, дозволяють максимально швидко і ефективно усунути психотичні стани (без шкоди для пацієнта).

Атипові нейролептики були синтезовані пізніше і мають менше зрозумілий і досліджений механізм дії. Відрізняються більш широким спектром дії, м’якше і краще підходять для підтримуючого лікування. Деякі існують в ін’єкційної формі, проте дані форми на ринку України найчастіше відсутні.
Всі нейролептики можна умовно оцінювати по двох ефектів: седативного (заспокійливий, снодійний) і інцізівним (можливість усувати порушення в психіці, а не тільки викликати снодійний ефект). У зв’язку з цим може одночасно використовуватися два нейролептика: один усуває психотичні симптоматику, другий – надає заспокійливий і протівотревожний ефект.

Нейролептики знайшли себе не тільки в терапії психічних розладів. Багато з них використовуються як що не викликають звикання легкі снодійні засоби, компонент антидепресивний терапії, лікування проблем шлунково-кишкового тракту. Тому якщо лікар призначає нейролептик – це не означає, що ви автоматично психічно хворі. У таких випадках варто побороти страх і запитати у лікаря чим він керувався, думаю, ви будете приємно здивовані.

Антидепресанти

Як випливає з назви – борються з депресивною симптоматикою. Діляться на групи за своєю хімічною структурою: трициклічні, тетрациклічні, СИОЗС (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну), СІОЗСН (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну і норадреналіну), ИМАО (інгібітори моноаміноксидази). Всі антидепресанти мають власне антидепресивний ефект. Проблема полягає в тому, що цей ефект вони дають далеко не відразу, а під кінець перших 10-14 днів терапії або навіть пізніше (накопичувальний ефект). Також дата виходу препарату на ринок не завжди говорить про його застарілість. Всі антидепресанти також володіють вторинними ефектами (активуючим, протівотревожним, снодійним, заспокійливим і т.д.), які проявляються фактично після першого прийому. Іноді цих вторинних ефектів досить щоб людина комфортно себе почував до настання повноцінного антидепрессивного ефекту, якщо немає – призначаються додатково нейролептики або транквілізатори на короткий період. Антидепресанти використовуються не тільки безпосередньо при депресіях. Вони знаходять собі застосування як снодійні, протитривожні засоби, допоміжний компонент при комплексній терапії панічних атак.

Антиконвульсанти (нормотімікі)

Спочатку використовувалися як засоби для лікування епілепсії (судомні напади та їх еквіваленти). Згодом було виявлено, що мають стабілізуючий ефект на афективну (емоційну) сферу і центральну нервову систему в цілому. Дозволяють зменшити або усунути емоційні коливання і перепади. При цьому не роблять істотного седативного ефекту і не заглушають емоції.

Використовуються як компонент в терапії багатьох розладів і хвороб. При цьому мова йде не тільки про біполярне або шизоафективне порушення, а й про малі розлади, емоційної нестійкості, схильності до сезонних емоційних перепадів. До нормотімікі відноситься безліч препаратів різноманітних за своєю хімічною структурою. Оскільки часто не створюють для пацієнта дискомфорту і добре профилактируют афективні коливання дуже часто є компонентом підтримуючої терапії.

Транквілізатори

За своєю хімічною природою – бензодіазепіни. До них відносяться як поширені в суспільстві (одні з найлегших бензодіазепінових транквілізаторів), так і важка артилерія. Надають протівотревожний і в меншій мірі снодійний ефект. Використовуються короткими курсами для купірування тривожної симптоматики і в якості швидкої допомоги при психомоторному збудженні, епілептичному статусі. Короткими курсами або епізодично тому, що при тривалому прийомі викликають “звикання”: зростання толерантності (необхідність підвищувати дозування щоб досягти колишнього ефекту), абстинентний синдром або синдром відміни (виникнення неприємних симптомів при зупинці прийому препарату).

Психотерапія

Система лікувального впливу на психіку і через психіку на організм людини. Часто визначається як діяльність, спрямована на позбавлення людини від різних проблем (емоційних, особистісних, соціальних і т. П.). Проводиться, як правило, фахівцем-психотерапевтом шляхом встановлення глибокого особистого контакту з пацієнтом (часто шляхом бесід і обговорень), а також застосуванням різних когнітивних, поведінкових, медикаментозних, гіпнотичних та інших методик.

Являє собою складний і багатогранний процес, який вимагає часу і наполегливої ​​роботи для досягнення результату. Існує багато напрямків або “шкіл” психотерапії, які відрізняються своїми підходами і методиками. Найчастіше найскладніше в психотерапії – це почати. Є безліч чинників, які зупиняють людини від початку психотерапії. Наприклад, відсутність віри в те, що щось можна змінити, сумніви в ефективності, страх розкритися в свої переживання перед іншою людиною. Нерідко зустрічається і протилежна позиція, коли людина вважає, що психотерапевт: “Розповість мені, як зробити так щоб все було добре”.

На жаль, це часто неможливо, але в процесі роботи психотерапевт може допомогти людині зрозуміти, що і як можна зробити щоб поліпшити якість життя. В цілому психотерапія є важливим компонентом лікування будь-яких психічних і психологічних розладів і може ефективно застосовуватися разом з медикаментозною терапією. Однак варто пам’ятати, що поки людина знаходиться в психотичному стані йому м’яко кажучи не до психотерапії.

Виїзд на Дім та Трансфер

Виїзд по Львову та Львівській області 

Клініка Високого Рівня

За час роботи ми залучили найкращих фахівців

Анонімно та Конфіденційно

Ніхто не дізнається, що Ви проходите курс лікування

“Інші”

Нормалізація способу життя – гігієна сну, баланс роботи-відпочинку, дозоване фізичне активність.

Дієта – їжа впливає не тільки на нашу вагу, але і на наше психологічне благополуччя.

Фізіотерапія – озонотерапіяксенонотерапія, масаж, лікувальна фізкультура.

Лікування психічних захворювань в стаціонарі

Психіатричний стаціонар, як уже згадувалося вище, мало чим відрізняється від “звичайного”. Все починається з первинної консультації з лікарем, де пацієнт і при необхідності близькі описують свої скарги і ситуацію. Під час цього обговорюється план і характер лікування, орієнтовні терміни і прогнози.
Перед формальним початком госпіталізації і лікування майбутній пацієнт підписує добровільну інформовану згоду на обстеження і лікування в стаціонарі психіатричної клініки, де описані права пацієнта (і ще раз так, там вказується право пацієнта в будь-який момент відмовитися від надання допомоги). Після цього починаються необхідні обстеження і лікування. У разі якщо людина знаходиться в загрозливому для життя стані процедура носить більш прискорений характер, але все одно дотримується права людини.

Примусово госпіталізувати людини в стаціонар можна тільки у виняткових випадках, передбачених статтею 14 Закону України “Про психіатричну допомогу” і потребує людина в примусовому стаціонарному лікуванні чи ні вирішує суд, а не лікар-психіатр.

Медикаментозні призначення не робляться навіть на день вперед і часто коригуються кілька разів на добу в залежності від стану пацієнта. Головним плюсом стаціонару є цілодобове (з дотриманням приватності, природно) спостереження за станом пацієнта. Завдяки цьому можна використовувати інтенсивні курси лікування щоб максимально швидко вивести людину з хворобливого стану. Інтенсивне медикаментозне лікування супроводжується ризиком виникнення побічних дій, але в рамках стаціонару ці побічні дії, досить легко, усуваються і схема лікування коректується.

Реалізувати подібне в амбулаторних умовах не уявляється можливим і доводиться віддавати перевагу більш м’яким, але менш ефективним методам. Терміни лікування залежать від стану людини і тому дуже індивідуальні (від декількох днів і до кількох тижнів або навіть місяців). Після стаціонарного лікування майже завжди слід підтримуючий етап. Він необхідний щоб максимально закріпити результат і не допустити рецидиву розлади. Складається з прийому підтримують медикаментів і періодичних візитів до лікаря (підтримуючу терапію підбирається так, щоб не заважати людині вести свій звичайний спосіб життя).

Амбулаторне лікування психічних розладів

Більшість психічних розладів і захворювань, в тому числі важких, піддаються амбулаторному лікуванню. Амбулаторне лікування починається з первинної консультації в рамках якої проводиться діагностика, рекомендуються додаткові методи обстежень при необхідності і, власне, призначається медикаментозна терапія. Медикаментозне лікування підбирається максимально акуратно і з урахуванням способу життя (щоб створювати мінімальний дискомфорт).

В подальшому пацієнт з певною періодичністю приходить на візит щоб оцінити стан і зробити відповідні коригування в призначеннях. Частота зустрічей визначається індивідуально в залежності від стану, але в середньому не частіше ніж раз в 1-2 тижні. Своєчасне амбулаторне лікування психіатрії дуже часто дозволяє не допустити госпіталізації (і відриву людини від звичного життя / роботи).

Лікування психіатрії в Україні

Тривалий час держава була монополістом у сфері психіатричної допомоги (як стаціонарної, так і амбулаторної). Це створювало безліч проблем як бюрократичних, так і побутових (відсутність у пацієнта вибору лікаря-психіатра, умов лікування та перебування). Не кажучи вже про те, що психіатрична лікарня була зобов’язана відправляти виписку пацієнта в психоневрологічний диспансер за місцем проживання, що могло в подальшому ускладнити долю пацієнта.

У наш час приватна психіатрична клініка вже не є фантазією. Піонером у сфері надання приватних психіатричних і наркологічних послуг стала клініка “Сучасна Психіатрія” і по праву вважається кращою платній психіатричною клінікою в Києві. Це також підтверджує наявність не тільки ліцензії, а й офіційною акредитації для надання цієї сфери послуг.

Клініка має широкий спектр діагностичних і лікувальних послуг (як стаціонарних, так і амбулаторних). Стаціонарна допомога проходить у форматі “все включено”, за винятком рідкісних випадків пацієнтові або його близьким не доводиться кожен день бігати в аптеку щоб купити ліки (це ж стосується харчування, води, предметів особистої гігієни). Клініка з абсолютним повагою ставиться до права пацієнта на конфіденційність не тільки лікування, але і самого факту звернення за допомогою.

 

Безкоштовна Консультація

Ви можете зателефонувати або замовити безкоштовну консультацію

Кваліфіковані Спеціалісти

За час роботи ми залучили найкращих фахівців

Анонімно та Конфіденційно

Ніхто не дізнається, що Ви проходите курс лікування